osp3_zawady_ksrg_czerwiec_2014Zawady – mała wieś na uboczu; na granicy powiatów i od 100 lat działająca OSP. „W zgodzie z gminą i parafią” napisała o nas redaktor Anna Świtalska w marcowym numerze „Strażaka”.

Przez wiele lat prężnie działająca straż, w tym wyróżniająca się młodzieżowa drużyna pożarnicza. Jest u nas ogromny potencjał ludzki, przecież nasza straż liczy blisko 100 członków!

Jak sobie poradzić w dzisiejszych czasach, aby jednocześnie wykorzystać współczesne możliwości i spożytkować doświadczenia stu lat działalności?

Na początku zeszłego roku przedstawiliśmy Panu komendantowi Mirosławowi Jasztalowi i Panu wójtowi Tomaszowi Tymoftyjewiczowi nasz projekt rozwoju straży, lecz wtedy mało kto wierzył, że uda się nam zrealizować nasze cele, a jednak…

Dostaliśmy od władz przysłowiowe „zielone światło” i przed nami rysowały się perspektywy … ale jak się okazało były to perspektywy syzyfowej pracy,

bo……

1) trzeba pozyskać kolejnych strażaków – ratowników,

2) rozbudować jednostkę o garaż,

3) dokupić specjalistyczny sprzęt no i

4) przede wszystkim kupić samochód..

A teraz po kolei:

We wrześniu 2013 r. ruszył kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. Po zdanych egzaminach, nasi strażacy nabyli tytuł „ratownika” i zgodnie z przepisami Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym mogą podejmować czynności z zakresu KPP.

Pierwszy sukces : Przybyło nam 4 strażaków – ratowników.

W grudniu 2013 roku dzięki Wójtowi gminy Kampinos oraz radzie gminy a także za zasługą Pana Mariusza Błaszczyka właściciela Firmy MANI z Łaz powstał przy remizie garaż na drugi samochód. Z gminy otrzymaliśmy środki na budowę a Pan Mariusz przekazał nam nieodpłatnie materiały budowlane.

Drugi sukces: mamy garaż na drugi samochód

Również w grudniu, dzięki hojności sponsora – Firma Voke z Młodzieszyna p. Wojciecha Pąka, przekazała nam nowe radia. Są to radiotelefony Motorola P165 – 2 sztuki.

Trzeci sukces: mamy radiotelefony

Na początku tego roku dzięki Wójtowi gminy Kampinos oraz radzie gminy udaje nam się pozyskać nowy sprzęt – hydrauliczny sprzęt do ratownictwa drogowego.

Czwarty sukces: mamy hydrauliczny sprzęt do ratownictwa drogowego.

Dalej. Dzięki staraniom naszego komendanta Mirosława Jasztala udaje się nam również pozyskać 4 aparaty oddechowe

Piaty sukces: mamy 4 aparaty oddechowe

W czerwcu 2014 roku, Pan Kamecki – Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego iTransportu Sanitarnego „Meditrans” SP ZOZ w Warszawie, przekazał nam defibrylator zautomatyzowany (AED).

Szósty sukces: mamy defibrylator zautomatyzowany

W marcu tego roku ze środków gminy kupujemy używany samochód – lekkie auto ewakuacyjno – ratownicze Land Rover Deffender. Przed nami jego remont a przede wszystkim dostosowanie go do naszych potrzeb..

Siódmy – największy sukces : mamy auto ewakuacyjno – ratownicze

Dostosowanie samochodu do użytku udaje się dzięki naszym mieszkańcom – z datków uzbieraliśmy blisko 3 tys złotych. Pomaga nam też Pan Dominik Łoboda, właściciel sklepu mundurowy24. Ale przede wszystkim udaje się to dzięki naszym druhom, którzy sami wiele tygodni spędzili przy aucie realizując krok po kroku jego remont.

Ósmy sukces – samochód przechodzi generalny remont

Dziś uroczyście oddajemy samochód do służby!

Kolejne sukcesy dziewiąte , dziesiąte i tak dalej też się zdarzyły i mam nadzieję, że będą się zdarzały.

W omawianym czasie udały nam się jeszcze inne przedsięwzięcia , w tym najważniejsze to, że po kilku miesiącach starań od maja 2014 roku rozpoczęliśmy dyżury w pogotowiu! Dyżuruje 10-ciu naszych „ratowników” (kontrakt od maja do końca września) w pogotowiu ratunkowym Powiatowej Stacji Ratownictwa Medycznego w Błoniu. Celem naszych działań jest oczywiście podnoszenie naszych praktycznych umiejętności w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

A od kogo, jak nie od Zespołu Ratownictwa Medycznego, najlepiej uczyć się lepszego obycia z poszkodowanym? Jesteśmy ogromnie wdzięczni za przychylność Pana Dyrektora Piotra Kosyla i poparcie naszej inicjatywy przez naszego komendanta powiatowego st. bryg. mgr inż. Mirosława Jasztala.

Myślimy jednak, że to wszystko nie udałoby się gdyby nie słoneczny dzień lipca 2013 roku, kiedy to Paulina Sosińska druhna OSP Zawady nie będąc na służbie, uratowała tonącego w kąpielisku mężczyznę. Za ten czyn Paulina uzyskała najpierw tytuł strażaka miesiąca a następnie Tytuł Strażaka Roku 2013 na Mazowszu, a tym samym rozsławiła naszą jednostkę.

Podsumowaniem naszych wysiłków jest włączeniu OSP Zawady do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i dziś tj. 18 czerwca 2014 raoku z ogromną satysfakcją odbieramy decyzję Komendanta Głównego.

Wbrew wielu przeciwnościom losu możemy w końcu powiedzieć: udało nam się!

Niezmiernie jesteśmy wdzięczni Wam wszystkim za pomoc, gdyż to właśnie dzięki Wam nasze marzenie mogło stać się faktem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


− 4 = zero

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Pomóż nam ratować
1%
1%
Partnerzy
MANI REDSIDE LPR KPPSP Błonie Gmina Kampinos Powiat Warszawski Zachodni