z15426371Q,Gala-wreczenia-tytulu-Strazaka-Roku-2013-na-Mazows

Tytuł Strażaka Roku 2013 na Mazowszu odebrała 9 lutego 2014 r. 20-letnia Paulina Sosińska druhna OSP Zawady, która w lipcu, nie będąc na służbie, uratowała tonącego w kąpielisku mężczyznę. Uroczystość wręczenia tytułu odbyła się w Hali Torwar w Warszawie, podczas koncertu z cyklu „Pali się ”.

„Przyznany Pani zaszczytny tytuł „Strażaka Roku 2013 Województwa Mazowieckiego” stanowi dowód wielkiego uznania dla Pani pełnej poświęcenia służby, profesjonalizmu w działaniu, a także niezwykłych dokonań na rzecz ratowania ludzkiego życia i ochrony mienia. Słowa najwyższej pochwały należą się Pani za wspaniałą postawę w dniu 4 lipca ubiegłego roku, kiedy to udzieliła Pani pomocy mężczyźnie tonącemu na dzikim kąpielisku w miejscowości Prusy i tym samym uratowała mu życie. Wykazała się Pani wówczas wielką odwagą, refleksem, ofiarnością, profesjonalizmem rzadko spotykanymi u tak młodych ludzi jak Pani. Tym bardziej Pani bohaterski czyn zasługuje na szacunek i uznanie nas wszystkich” – powiedział marszałek Adam Struzik, gratulując druhnie tytułu.

Czytaj: www.warszawa.gazeta.pl/warszawa, www.mazovia.pl/aktualnosci, www.radioplus.com.plwww.kppspblonie.plwww.strazak.org.pl

Po wręczeniu nagrody Paulina mówi nam:

„Pomimo, że wiele lat jestem w ochotniczej straży pożarnej w OSP Zawady (gmina Kampinos), to do tej pory nie brałam czynnego udziału w działaniach ratowniczych. To, co się wydarzyło w lipcu zeszłego roku do dziś napawa mnie trochę lękiem.. Uratowałam tonącego człowieka. Nikt nie kazał mi tego robić, nikt mnie tego nie uczył a jednak w sytuacji, gdy czyjeś życie było zagrożone ruszyłam z pomocą. Wiem, jednak, że gdybym nie była w straży, a do tego nie przysłuchiwała się zajęciom z kwalifikowanej pierwszej pomocy w mojej straży, na które uczęstrzał mój brat (też strażak), nigdy nie odważyłabym się na ten krok.

Dziś stoję w tym miejscu i ogromnie cieszę się, że ten mężczyzna przeżył i nic mu nie jest! Cieszę, że ktoś docenił mój czyn, czego wynikiem jest uzyskanie tytułu strażaka miesiąca a dziś wyróżniono mnie nadając mi tytuł strażaka roku 2013.

Dziękuję wszystkim tym osobom, które to sprawiły i miały na to bezpośredni wpływ.

Szczególnie: Dziękuję mojemu Prezesowi i Wójtowi gminy Kampinos. Dziękuję Łukaszowi, Kubie i Agacie – druhom i druhnie z mojego OSP Zawady. Dziękuję mojemu bratu i rodzicom.

Dziękuję wszystkim za słowa uznania, za nagrody i tytuły. Dziś wiem, że zawsze warto pomagać innym, bo bezinteresowna pomoc wraca do ludzi w dwojoną mocą.”